Årets Bodil- og Robert-nomineringer

Danske Filmkritikere har løftet sløret for, hvem der er i spil til Danmarks ældste filmpris, Bodilprisen.

Lørdag den 29. februar kl. 20.00 bliver Danmarks mest prestigefyldte filmpris, Bodilprisen, uddelt ved et gallashow på Folketeatret i København, hvor skuespiller Jesper Groth fører publikum gennem aftenen. Nu har Danske Filmkritikere afsløret, hvem der er i spil til årets Bodil-statuetter.

May el-Toukhys ”Dronningen”, der jo desværre ikke blev nomineret til en Oscar for bedste internationale film, er en af topscorerne, sammen med Frelle Petersens sønderjyske ”Onkel”, der har taget publikum med storm i hele landet og nu rundet 35.000 solgte billetter.

Men også smallere film som Rasmus Kloster Bros metro-horror ”Cutterhead” og Laurits Flensted-Jensens ”Usynligt hjerte” er nomineret – førstnævnte endda i flere kategorier, blandt andet “Bedste danske film”. Imidlertid er der ikke blevet plads til Mads Brüggers ellers velanmeldte ”Cold Case Hammerskjöld” i kategorien ”Bedste dokumentarfilm”.

I feltet med nominerede for ”Bedste amerikanske film” gemmer sig en lille overraskelse i form af Paul Schraders anmelderroste ”First Reformed”, der ellers ikke var ude i Danmark i almindelig biografdistribution.

Se den komplette liste over Bodil-nominerede herunder og læs videre om Robert-nomineringer længere nede i artiklen.

Bedste danske film

”Cutterhead” (Rasmus Kloster Bro)

”De frivillige” (Frederikke Aspöck)

”Dronningen” (May el-Toukhy)

”Før frosten” (Michael Noer)

”Onkel” (Frelle Petersen)

Bedste kvindelige hovedrolle

Christine Sønderris (”Cutterhead”)

Jette Søndergaard (”Onkel”)

Lisa Carlehed (”Til vi falder”)

Trine Dyrholm (”Dronningen”)

Victoria Carmen Sonne (”Usynligt hjerte”)

Bedste mandlige hovedrolle

Esben Smed (”Ser du månen, Daniel”)

Jacob Lohmann (”De frivillige”)

Jesper Christensen (”Før frosten”)

Mohammed Ismail Mohammed (”Danmarks sønner”)

Zaki Youssef (”Danmarks sønner”)

Bedste kvindelige birolle

Asil Mohamad Habib (”Danmarks sønner”)

Christiane Gjellerup Koch (”Ser du månen, Daniel”)

Clara Rosager (”Før frosten”)

Sofie Torp (”Ser du månen, Daniel”)

Tuva Novotny (”Selvmordsturisten”)

Bedste mandlige birolle

Anders Matthesen (”De frivillige”)

Gustav Lindh (”Dronningen”)

Kresimir Mikic (”Cutterhead”)

Magnus Krepper (”Dronningen”)

Peter H. Tygesen (”Onkel”)

Bedste ikke-amerikanske film

”Kapernaum” (Nadine Labaki)

”Parasite” (Bong Joon-ho)

”Smerte og ære” (Pedro Almodóvar)

”Sorry We Missed You” (Ken Loach)

“The Favourite” (Yorgos Lanthimos)

Bedste amerikanske film

“First Reformed” (Paul Schrader)

”Joker” (Todd Philips)

“Marriage Story” (Noah Baumbach)

“Once Upon a Time in Hollywood” (Quentin Tarantino)

”The Irishman” (Martin Scorsese)

Bedste dokumentarfilm

’Et ægte par’ (Emil Langballe)

’Forglem mig ej’ (Sun Hee Engelstoft)

’Håbets Ø’ (Sidse Torstholm Larsen & Sturla Pilskog)

’Q’s Barbershop’ (Emil Langballe)

’Western Arabs’ (Omar Shargawi)

Arbejdernes Landsbank Talentprisen

Jesper Fink, manuskriptforfatter (”Før frosten”)

Louise McLaughlin, fotograf (”Harpiks”)

Rasmus Kloster Bro, instruktør (”Cutterhead”)

Sofie Torp, skuespiller (”Ser du månen, Daniel”)

Ulaa Salim, instruktør (”Danmarks Sønner”)

Ud over de ovenstående kategorier uddeles også en pris for ’Bedste manuskript’, ’Bedste fotograf’, ’Æres-Bodil’ og ’Sær-Bodil’ og Henning Bahs-prisen, som går til en scenograf.


FILMAKADEMIETS ROBERT NOMINERINGER

Det danske FilmAkademi, der består af danske filmarbejdere, har også indstillet en række danske og udenlandske film og tv-serier til årets Robert-priser, der uddeles 26. januar 2020.

Her er det især publikumsbaskerne ”Dronningen”, ”Ser du månen, Daniel” og ”Før frosten”, der dominerer de forskellige kategorier.

Victoria Carmen Sonne, der vandt flere priser sidste år og desuden er udnævnt til ”Shooting Star” på årets Berlinale, er desuden nomineret både for sin hovedrolle i ”Usynligt hjerte” og for sin birolle i ”Psykosia”, og har for alvor slået sig fast som en af de mest talentfulde skuespillere i Danmark.

Esben Smed cementerer også sine alsidige evner ved både at være nomineret for en hovedrolle i en film (”Ser du månen, Daniel”) og i to tv-serier (”Bedrag III” og ”Lykke-Per” (tv-serien)).

De nominerede er som følger:

Årets danske spillefilm

”Dronningen”

”Ser du månen, Daniel”

”Onkel”

”Danmarks sønner”

”Før Frosten”

Årets instruktør

Anders W. Berthelsen (”Ser du månen, Daniel”)

Frelle Petersen (”Onkel”)

May el-Toukhy (Dronningen)

Michael Noer (”Før frosten”)

Niels Arden Oplev (”Ser du månen, Daniel”)

Ulaa Salim (”Danmarks sønner”)

Årets originale manuskript

Frelle Petersen (”Onkel”)

Jesper Fink (”Før frosten”)

Maren Louise Käehne (”Dronningen”)

Marie Granhtø (”Psykosia”)

May el-Toukhy (”Dronningen”)

Michael Noer (”Før frosten”)

Ulaa Salim (”Danmarks sønner”)

Årets adapterede manuskript

Anders Morgenthaler (”Mugge og vejfesten”)

Anders Thomas Jensen (”Ser du månen, Daniel”)

Bo Hr. Hansen (”Harpiks”)

Gunnar A. K. Járvstad (”Skammerens datter II – Slangens gave”)

Lars Husum (”De frivillige”)

Mikael Wulff (”Mugge og vejfesten”)

Årets mandlige hovedrolle

Dar Salim (”Til vi falder”)

Esben Smed (”Ser du månen, Daniel”)

Gustav Lindh (”Dronningen”)

Jesper Christensen (”Før frosten”)

Zaki Youssef (”Danmarks sønner”)

Årets mandlige birolle

Anders Brink Madsen (”De frivillige”)

Anders Matthesen (”De frivillige”)

Anders W. Berthelsen (”Ser du månen, Daniel”)

Elliott Crosset Hove (”Før Frosten”)

Magnus Krepper (”Dronningen”)

Årets kvindelige hovedrolle

Christine Sønderris (”Cutterhead”)

Clara Rosager (”Før frosten”)

Jette Søndergaard (”Onkel”)

Trine Dyrholm (”Dronningen”)

Victoria Carmen Sonne (”Usynligt hjerte”)

Årets kvindelige birolle

Amanda Collin (”Harpiks”)

Christiane Gjellerup Koch (”Ser du månen, Daniel”)

Ghita Nørby (”Før frosten”)

Sofie Torp (”Ser du månen, Daniel”)

Victoria Carmen Sonne (”Psykosia”)

Årets børne- og ungdomsfilm

”Mugge og vejfesten”

”Gooseboy”

”Valhalla”

”Skammerens datter II – Slangens gave”

”Hacker”

Årets tv-serie

’Bedrag III’

’Badehotellet 6’

’Den som dræber – Fanget af mørket’

’Lykke-Per’ (tv-serien)

’Fred til Lands’

Årets mandlige hovedrolle: tv-serie

Esben Smed (’Bedrag III’)

Esben Smed (’Lykke-Per’ (tv-serien))

Morten Hee Andersen (’Fred til lands’)

Thomas Hwan (’Bedrag III’)

Ulrich Thomsen (’Forhøret’)

Årets mandlige birolle: tv-serie

Anders Juul (’Fred til lands’)

Claus Riis Østergaard (’Fred til lands’)

Dar Salim (’Fred til lands’)

Jacob Hauberg Lohmann (‘Bedrag III‘)

Lars Mikkelsen (’Forhøret‘)

Årets kvindelige hovedrolle: tv-serie

Alba August (’The Rain II’)

Katrine Greis-Rosenthal (’Lykke-Per’ (tv-serien))

Lene Maria Christensen (’Fred til lands’)

Maria Rich (‘Bedrag III’)

Rosemarie Mosbæk (‘Doggystyle II’)

Årets kvindelige birolle: tv-serie

Amalie Lindegård (’31’)

Anette Støvelbæk (’Sygeplejeskolen II’)

Josephine Park (’Doggystyle II’)

Marijana Jankovic (’Fred til lands’)

Trine Dyrholm (’Forhøret’)

Årets korte tv-serie

’31’

’Kemohjerne’

’Forhøret’

’Doggystyle II’

’Tinka og kongespillet’

Årets engelsksprogede film

“The Favourite”

“Marriage Story”

“Green Book”

“Joker”

“Once Upon a Time in Hollywood”

Årets ikke-engelsksprogede film

”Kvinde på krigsstien”

”Smerte og ære”

”Parasite”

”Lazzaro den lykkelige”

“Kapernaum”

Årets dokumentarfilm

‘The Cave’

‘Cold Case Hammarskjöld’

’Krigsfotografen’

’Forglem mig ej’

‘Q’s Barbershop’

Årets kortfilm: Dokumentar

’Villa Villekulla’

’Natbus’

‘Morfar flytter hjemmefra?’

‘Amfi’

‘Sam and the Plant Next Door’

Årets lange fiktion/animation

’Lille a’

’En flirt’

’Forestillingen om Juliane’

Årets kortfilm: Fiktion/Animation

’Savnet’

’Ikki illa meint’

’Draget’

’Knæler’

’Under bølgerne, over skyerne’

Årets fotograf

Erik Kress (”Ser du månen, Daniel”)

Jasper J. Spanning (”Dronningen”)

Kasper Tuxen (”Valhalla”)

Niels Thastum (”Selvmordsturisten”)

Sturla Brandth Grøvlen (”Før frosten”)

Årets filmklipper

Adam Nielsen (”Før frosten”)

Anne Østerud (”Ser du månen, Daniel”)

Jakob Juul Toldam (”Cutterhead”)

Lars Therkelsen (”Ser du månen, Daniel”)

Rasmus Stensgaard Madsen (”Dronningen”)

Sofie Marie Kristensen (”Harpiks”)

Årets visuelle effekter

Alexander Schepelern (”Gooseboy”)

Christian Sjöstedt (”Gooseboy”)

Geoffrety Hancock (”Skammerens datter II – Slangens gave”)

Ivar Rystad (”Ser du månen, Daniel”)

Jan Tvilling (”Valhalla”)

Jonas Drehn (”Valhalla”)

Morten Jacobsen (”Skammerens datter II – Slangens gave”)

Peter Hjorth (”Psykosia”)

Årets sound designer

Anne Gry Friis Kristensen (”Harpiks”)

Bo Asdal (”Skammerens datter II – Slangens gave”)

Lars Halvorsen (”Cutterhead”)

Morten Green (”Før frosten”)

Nino Jacobsen (”Dronningen”)

Nino Jacobsen (”Før frosten”)

Oskar Skriver (”Dronningen”)

Oskar Skriver (”Før frosten”)

Sigrid DPA Jensen (”Harpiks”)

Thomas Huus (”Skammerens datter II – Slangens gave”)

Årets score

Andreas Pallisgaard (”Harpiks”)

Anne Gry Friis Kristensen (”Harpiks”)

Jeppe Kaas (”Skammerens datter II – slangens gave”)

Johan Söderqvist (”Ser du månen, Daniel”)

Jon Ekstrand (”Dronningen”)

Søs Gunver Ryberg (”Cutterhead”)

Årets originale sang

Julian Winding (“Victim of Love”)

Kaya Wilkins (“Selvmordsturisten”)

Mikkel Hess (“Selvmordsturisten”)

Poul Halberg (“Gooseboy”)

Szhirley (“Gooseboy”)

Wikke & Rasmussen (“Gooseboy”)

Årets scenograf

Josephine Farsø (”Harpiks”)

Knirke Madelung (”Ser du månen, Daniel”)

Mia Steensgaard (”Dronningen”)

Peter Grant (”Valhalla”)

Søren Schwarzberg (”Før frosten”)

Årets kostumedesigner

Louize Nissen (”Før frosten”)

Marquet K. Lee (”Harpiks”)

Rebecca Richmond (”Dronningen”)

Stine Thaning (”Ser du månen, Daniel”)

Susie Bjørnvad (”De frivillige”)

Årets sminkør

Anne Cathrine Sauerberg (”Dronningen”)

Bjørg Serup (”Før frosten”)

Jenny Fred (”Ser du månen, Daniel”)

Kristín Júlla Kristjánsdóttir (”Valhalla”)

Salla Yli-Loupa (”Valhalla”)

Sara Sofia Kasper (”Harpiks”)

ÆRES ROBERT

En æres-Robert gives (Nogle år) af FilmAkademiets bestyrelse til en filmfaglig person, hvis mangeårige virke i filmbranchen fortjener anerkendelse og ros.

IB-PRISEN

Særpris, der uddeles af danske filminstruktører ”til vovemodige, nytænkende, risikovillige, anarkistiske- og møgirriterende – entrepreneurer, med minus-angst for at blive upopulære og fremfor alt med et stort, bankende hjerte for film og hele det besværlige slæng af selvoppustede egoer, der nødvendiggør filmens frembringelse.”

BLOCKBUSTER PUBLIKUMSPRISEN 2020 (SPILLEFILM)

”De frivillige”

”Dronningen”

”Før frosten”

”Jagtsæson”

”Kollision”

”Mugge og vejfesten”

”Mødregruppen”

”Selvhenter”

”Ser du månen, Daniel”

”Skammerens datter II – Slangens gave”

GO’ SEERPRISEN KANDIDATER 2020 (TV-SERIER)

’Badehotellet 6’ (SF Studios/TV2)

’Baseboys III’ (DR Drama)

’Bedrag III’ (DR Drama)

’DNA’ (Nordisk Film/TV2)

’Doggystyle II’ (DR Drama)

’Fred til lands’ (Motor/DR)

’Lykke-Per’ (Nordisk Film/DR)

’Min bedste vens historier’ (Toolbox Film/DR)

’Parterapi’ (Nordisk Film/DR)

’Tinka og kongespillet’ (Cosmo Film/TV2)

Foto: Esben Smed i “Ser du månen, Daniel”. Copyright: Nordisk Film