Årets Oscar-nomineringer

 Endelig er det blevet afsløret, hvem der skal modtage årets mest prestigiøse filmpriser ved det 92. Oscar-show. Traditionen tro er der en håndfuld film, der dominerer listen, herunder ”The Irishman”, ”Joker”, ”Once Upon a Time in Hollywood” og ”1917”.

Sydkoreanske ”Parasite”, der også klarer sig flot i biograferne herhjemme, er nomineret i hele seks kategorier, inklusive ”Bedste film” og ”Bedste instruktør”.

Dansk islæt
Danmark har en tradition for at være flot repræsenteret ved Oscar-showet. Blandt andet vandt Susanne Bier prisen for bedste udenlandske film i 2011 med ”Hævnen”, men Anders Walther hjemtog statuen for bedste kortfilm i 2014 med den rørende ”Helium”.

I år er heldigvis ingen undtagelse: Danmark er repræsenteret med dokumentarfilmen ’The Cave’, der følger et hold læger og sygeplejerskers heroiske indsats i et tunnelsystem under ruinerne i den syriske by Ghouta.

Priserne uddeles søndag d. 9. februar i Los Angeles, og ligesom sidste år er der ikke en egentlig hovedvært for det legendariske prisshow.

De nominerede er som følger:

Bedste film
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Bedste instruktør
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Todd Phillips (“Joker”)
Sam Mendes (“1917”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Bong Joon Ho (“Parasite”)

Bedste skuespiller
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Bedste skuespillerinde
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renee Zellweger (“Judy”)

Bedste birolle
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Bedste kvindelige birolle
Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)
Florence Pugh (“Little Women”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Bedste adapterede manuskript
Taika Waititi (“Jojo Rabbit”)
Steve Zaillian (“The Irishman”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Greta Gerwig (“Little Women”)
Todd Phillips og Scott Silver (“Joker”)

Bedste originale manuskript
Rian Johnson (“Knives Out”)
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns (“1917”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Bong Joon Ho og Han Jin Won (“Parasite”)

Bedste animerede film (tegnefilm)
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

Bedste ikke engelsksprogede film
“Corpus Christi”
“Honeyland”
“Les Miserables”
“Pain and Glory”
“Parasite”

Bedste dokumentarfilm
“American Factory”
“The Cave”
“Edge of Democracy”
“For Sama”
“Honeyland”

Bedste filmfotograf
Rodrigo Prieto (“The Irishman”)
Lawrence Sher (“Joker”)
Jarin Blaschke (“The Lighthouse”)
Roger Deakins (“1917”)
Robert Richardson (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Bedste kostumedesign
Sandy Powell og Christopher Peterson (“The Irishman”)
Mayes C. Rubeo (“Jojo Rabbit”)
Mark Bridges (“Joker”)
Jacqueline Durran (“Little Women”)
Arianne Phillip (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Bedste klipning
Michael McCusker og Andrew Buckland (“Ford vs. Ferrari”)
Thelma Schoonmaker (“The Irishman”)
Tom Eagles (“Jojo Rabbit”)
Jeff Growth (“Joker”)
Yang Jinmo (“Parasite”)

Makeup og hårdesign
“Bombshell” (Kazu Hiro, Anne Morgan og Vivian Baker)
“Joker” (Nicki Ledermann og Kay Georgiou)
“Judy” (Jeremy Woodhead)
“Maleficent: Mistress of Evil” (Paul Gooch, Arjen Tuiten og David White)
“1917” (Naomi Donne, Tristan Versluis og Rebecca Cole)

Bedste originale score (filmmusik)
Hildur Guðnadóttir (“Joker”)
Alexandre Desplat (“Little Women”)
Randy Newman (“Marriage Story”)
Thomas Newman (“1917”)
John Williams (“Star Wars: The Rise of Skywalker”)

Bedste originale sang
I Can’t Let You Throw Yourself Away (“Toy Story 4”)
I’m Gonna Love Me Again (“Rocketman”)
I’m Standing With You (“Breakthrough”)
Into the Unknown (“Frozen 2”)
Stand Up (“Harriet”)

Bedste produktions- og setdesign
“The Irishman”, Produktionsdesign: Bob Shaw, Set-dekoration: Regina Graves
“Jojo Rabbit”, Produktionsdesign: Ra Vincent, Set-dekoration: Nora Sopková
“1917”, Produktionsdesign: Dennis Gassner, Set-dekoration: Lee Sandales
“Once Upon a Time in Hollywood”, Produktionsdesign: Barbara Ling, Set-dekoration: Nancy Haigh
“Parasite”, Produktionsdesign: Lee Ha Jun, Set-dekoration: Cho Won Woo

Bedste lydredigering
“Ford v Ferrari” (Donald Sylvester)
“Joker” (Alan Robert Murray)
“1917” (Oliver Tarney og Rachael Tate)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Wylie Stateman)
“Star Wars: The Rise of Skywalker” (Matthew Wood og David Acord)

Bedste lyd mix
“Ad Astra” (Gary Rydstrom, Tom Johnson og Mark Ulano)
“Ford vs. Ferrari” (Paul Massey, David Giammarco og Steven A. Morrow)
“Joker” (Tom Ozanich, Dean Zupancic og Tod Maitland)
“1917” (Mark Taylor og Stuart Wilson)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Michael Minkler, Christian P. Minkler og Mark Ulano)

Bedste visuelle effekter
“Avengers: Endgame” (Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken og Dan Sudick)
“The Irishman” (Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser og Stephane Grabli)
“The Lion King” (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones og Elliot Newman)
“1917” (Guillaume Rocheron, Greg Butler og Dominic Tuohy)
“Star Wars: The Rise of Skywalker” (Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach og Dominic Tuohy)

Bedste korte dokumentarfilm
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl”
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

Bedste animerede kortfilm
“Daughter”
“Hair Love”
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”

Bedste live action kortfilm
“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbor’s Window”
“Saria”
“A Sister”

Foto: Still fra “The Cave”, Camera Film