De Oscar-nominerede film 2019

Nedenstående alle de Oscar-nominerede film 2019

Uddelingen løber af stablen 24. februar.

“The Favourite” (10)
– Bedste film
– Bedste instruktør: Yorgos Lanthimos
– Bedste originale manuskript: Deborah Davis og Tony McNamara
– Bedste kvindelige hovedrolle: Olivia Colman
– Bedste kvindelige birolle: Emma Stone
– Bedste kvindelige birolle: Rachel Weisz
– Bedste fotografering: Robbie Ryan
– Bedste kostumer: Sandy Powell
– Bedste klip: Yorgos Mavropsaridis
– Bedste produktionsdesign: Fiona Crombie og Alice Felton

“Roma” (10)
– Bedste film
– Bedste fremmedsprogede film (Mexico)
– Bedste instruktør: Alfonso Cuarón
– Bedste originale manuskript: Alfonso Cuarón
– Bedste kvindelige hovedrolle: Yalitza Aparicio
– Bedste kvindelige birolle: Marina de Tavira
– Bedste fotografering: Alfonso Cuarón
– Bedste lydklip: Sergio Diaz og Skip Lievsay
– Bedste lydmiks
– Bedste produktionsdesign: Eugenio Caballero og Bárbara Enrı́quez

“A Star Is Born” (8)
– Bedste film
– Bedste manuskript, baseret på andet forlæg: Eric Roth, Bradley Cooper og Will Fetters
– Bedste mandlige hovedrolle: Bradley Cooper
– Bedste kvindelige hovedrolle: Lady Gaga
– Bedste mandlige birolle: Sam Elliott
– Bedste fotografering: Matthew Libatique
– Bedste lydmiks
– Bedste sang: “Shallow” af Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt og Benjamin Rice

“Vice” (8)
– Bedste film
– Bedste instruktør: Adam McKay
– Bedste originale manuskript: Adam McKay
– Bedste mandlige hovedrolle: Christian Bale
– Bedste kvindelige birolle: Amy Adams
– Bedste mandlige birolle: Sam Rockwell
– Bedste klip: Hank Corwin
– Bedste makeup og hår

“Black Panther” (7)
– Bedste film
– Bedste lydklip: Benjamin A. Burtt og Steve Boeddeker
– Bedste produktionsdesign: Hannah Beachler
– Bedste lydmiks
– Bedste musik: Ludwig Goransson
– Bedste kostumer: Ruth E. Carter
– Bedste sang:  “All The Stars” af Kendrick Lamar og SZA

“BlacKkKlansman” (6)
– Bedste film
– Bedste instruktør: Spike Lee
– Bedste manuskript, baseret på andet forlæg: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott og Spike Lee
– Bedste mandlige birolle: Adam Driver
– Bedste klip: Barry Alexander Brown
– Bedste musik: Terence Blanchard

“Bohemian Rhapsody” (5)
– Bedste film
– Bedste mandlige hovedrolle: Rami Malek
– Bedste klip: John Ottman
– Bedste lydklip: John Warhurst
– Bedste lydmiks

“Green Book” (5)
– Bedste film
– Bedste originale manuskript: Nick Vallelonga, Brian Currie og Peter Farrelly
– Bedste mandlige hovedrolle: Viggo Mortensen
– Bedste mandlige birolle: Mahershala Ali
– Bedste klip: Patrick J. Don Vito

”First Man” (4)
– Bedste lydklip Ai-Ling Lee og Mildred Iatrou Morgan
– Bedste lydmiks
– Bedste produktionsdesign: Nathan Crowley og Kathy Lucas
– Bedste visuelle effekter

“Mary Poppins Returns” (4)
– Bedste produktionsdesign: John Myhre og Gordon Sim
– Bedste kostumer: Sandy Powell
– Bedste sang: “The Place Where Lost Things Go” af Marc Shaiman og Scott Wittman
– Bedste musik: Marc Shaiman og Scott Wittman

“Can You Ever Forgive Me?” (3)
– Bedste manuskript, baseret på andet forlæg: Nicole Holofcener and Jeff Whitty
– Bedste kvindelige hovedrolle: Melissa McCarthy
– Bedste mandlige birolle: Richard E. Grant

“If Beale Street Could Talk” (3)
– Bedste manuskript, baseret på andet forlæg: Barry Jenkins
– Bedste kvindelige birolle: Regina King
– Bedste musik: Nicholas Britell

“The Ballad of Buster Scruggs” (3)
– Bedste manuskript, baseret på andet forlæg: Joel Coen og Ethan Coen
– Bedste sang: “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” af David Rawlings og Gillian Welch
– Bedste kostumer: Mary Zophres

“Cold War” (3)
– Bedste fremmedsprogede film: (Polen)
– Bedste instruktør: Pawel Pawlikowski, “Cold War”
– Bedste fotografering: “Cold War,” Lukasz Zal

“RBG” (2)
– Bedste dokumentarfilm: Betsy West og Julie Cohen
– Bedste sang: “I’ll Fight” af Diane Warren og Jennifer Hudson

“Isle of Dogs” (2)
– Bedste animationsfilm: Wes Anderson
– Bedste musik: Alexandre Desplat

“Never Look Away” (2)
– Bedste fremmedsprogede film: (Tyskland)
– Bedste fotografering: Caleb Deschanel

“Mary Queen of Scots” (2)
– Bedste makeup og hår
– Bedste kostumer:  Alexandra Byrne

“A Quiet Place” (1)
– Bedste lydklip: Ethan Van der Ryn og Erik Aadahl

“At Eternity’s Gate” (1)
– Bedste mandlige hovedrolle: Willem Dafoe

“The Wife” (1)
– Bedste kvindelige hovedrolle: Glenn Close

“First Reformed” (1)
– Bedste originale manuskript: Paul Schrader

“De utrolige 2” (1)
– Bedste animationsfilm: Brad Bird

“Mirai” (1)
– Bedste animationsfilm Mamoru Hosoda

“Vilde Rolf smadrer internettet” (1)
– Bedste animationsfilm: Rich Moore og Phil Johnston

“Spider-Man: Into the Spider-Verse” (1)
– Bedste animationsfilm: Bob Persichetti, Peter Ramsey og Rodney Rothman

“Kapernaum” (1)
– Bedste fremmedsprogede film: (Libanon)

“Shoplifters” (1)
– Bedste fremmedsprogede film: (Japan)

“Grænse” (1)
– Bedste makeup og hår

“Avengers: Infinity War” (1)
– Bedste visuelle effekter

“Jakob og Peter Plys” (1)
– Bedste visuelle effekter

“Ready Player One” (1)
– Bedste visuelle effekter

“Solo: A Star Wars Story” (1)
– Bedste visuelle effekter

“Animal Behaviour” (1)
– Bedste kortfilm – Animation: Alison Snowden og David Fine

“Bao” (1)
– Bedste kortfilm – Animation: Domee Shi

“Late Afternoon” (1)
– Bedste kortfilm – Animation: Louise Bagnall

“One Small Step” (1)
– Bedste kortfilm – Animation: Andrew Chesworth, Bobby Pontillas

“Weekends” (1)
– Bedste kortfilm – Animation: Trevor Jimenez

“Free Solo” (1)
– Bedste dokumentarfilm: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

“Hale County This Morning, This Evening” (1)
– Bedste dokumentarfilm: RaMell Ross

“Minding the Gap” (1)
– Bedste dokumentarfilm: Bing Liu

“Of Fathers and Sons” (1)
– Bedste dokumentarfilm: Talal Derki

“Black Sheep” (1)
– Bedste kortfilm – dokumentar: Ed Perkins

“End Game” (1)
– Bedste kortfilm – dokumentar: Rob Epstein og Jeffrey Friedman

“Lifeboat” (1)
– Bedste kortfilm – dokumentar: Skye Fitzgerald

“A Night at the Garden” (1)
– Bedste kortfilm – dokumentar: Marshall Curry

“Period. End of Sentence” (1)
– Bedste kortfilm – dokumentar: Rayka Zehtabchi

“Detainment” (1)
– Bedste kortfilm – Live action: Vincent Lambe

“Fauve” (1)
– Bedste kortfilm – Live action: Jeremy Comte

“Marguerite” (1)
– Bedste kortfilm – Live action: Marianne Farley

“Mother” (1)
– Bedste kortfilm – Live action: Rodrigo Sorogoyen

“Skin” (1)
– Bedste kortfilm – Live action: Guy Nattiv