Formandens endelige Oscar-forudsigelse 2019

Natten mellem 24. og 25. februar dansk tid, uddeles dette års Oscar-statuetter og 2. februar udsendte jeg en tidlig forudsigelse på udfaldet.

Og nedenstående er så det endelige.

Meget er sket i den mellemliggende periode og i hele ni kategorier, ud af 24, har jeg ændret min forudsigelse.

Spændingen om udfaldet er størst i følgende kategorier: bedste film, (vil det blive ”Green Book” eller ”Roma”? Eller måske en helt tredje? Feltet i den vigtigste kategori er historisk åbent). Bedste mandlige hovedrolle, (bliver det Rami Malek eller Christian Bale?). Bedste originale manuskript, (bliver det ”The Favourite” eller ”Green Book”?) og bedste dokumentar, (bliver det ”RGB” eller ”Free Solo”?).

Samtidig er ovenstående de kategorier hvor der er blevet rystet mest på hånden.

Men her er min endelige forudsigelse om statuetternes fordeling ved den 91. Oscaruddeling:


Bedste film: Green Book


Bedste instruktion: Alfonso Cuarón for ”Roma”


Bedste kvindelige hovedrolle: Glenn Close for “The Wife”


Bedste mandlige hovedrolle: Rami Malek for ”Bohemian Rhapsody”


Bedste kvindelige birolle: Regina King for “If Beale Street Could Talk”


Bedste mandlige birolle: Mahershala Ali for ”Green Book”


Bedste originale manuskript: Nick Vallelonga & Brian Hayes Currie & Peter Farrelly for “Green Book”


Bedste manuskript baseret på andet forlæg: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott & Spike Lee for “BlackKklansman”


Bedste fotografering: Łukasz Żal for “Cold War”


Bedste animationsfilm: ”Spider-Man: Into the Spider-Verse”


Bedste dokumentar: “RBG”


Bedste ikke-engelsksprogede film: “Roma”


Bedste klipning: Hank Corwin for “Vice”


Bedste scenografi: Fiona Crombie og Alice Felton for “The Favourite”


Bedste kostumedesign: Sandy Powell for “The Favourite”


Bedste makeup og hår: Greg Cannom, Kate Biscoe & Patricia DeHaney for “Vice”


Bedste underlægningsmusik: Ludwig Goransson for “Black Panther”


Bedste originale sang: “Shallow” fra “A Star Is Born”


Bedste lydklipning: Ethan Van der Ryn og Erik Aadahl for ”A Quite Place”


Bedste lydmiks: Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder og Steve Morrow for “A Star is Born”


Bedste visuelle effecter: Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl & Dan Sudick for “Avengers: Infinity War”


Bedste kortfilm: ”Marguerite”


Bedste korte dokumentarfilm: “Black Sheep”


Bedste animerede kortfilm: “Bao”