Oscar-nomineringer 2015

DB - BLACKOSCAR

Kun spillefilmskategorier medtaget.

Først kategoriseret efter filmtitel, derefter i kategorier.

Birdman (9)

Bedste film

Bedste instruktion – Alejandro G. Iñárritu

Bedste original manuskript: – Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo

Bedste mandlige hovedrolle – Michael Keaton

Bedste mandlige birolleEdward Norton

Bedste kvindelige birolleEmma Stone

Bedste fotografering Emmanuel Lubezki

Bedste lydklip – Martín Hernández og Aaron Glascock

Bedste lydmix – Jon Taylor, Frank A. Montaño og Thomas Varga

The Grand Budapest Hotel (9)

Bedste film

Bedste instruktion – Wes Anderson

Bedste original manuskript Wes Anderson; Historie af Wes Anderson & Hugo Guinness

Bedste fotografering Robert Yeoman

Bedste kostumer – Milena Canonero

Bedste klip -Barney Pilling

Bedste makeup og hairstyling Frances Hannon og Mark Coulier

Bedste originale musik – Alexandre Desplat

Bedste dekorationer – Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock

The Imitation Game (8)

Bedste film

Bedste instruktion – Morten Tyldum

Bedste manuskript baseret på andet forlæg – Graham Moore

Bedste mandlige hovedrolle – Benedict Cumberbatch

Bedste kvindelige birolleKeira Knightley

Bedste klip – William Goldenberg

Bedste originale musik – Alexandre Desplat

Bedste dekorationer – Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald

American Sniper (6)

Bedste film

Bedste manuskript baseret på andet forlæg – Jason Hall

Bedste mandlige hovedrolle – Bradley Cooper

Bedste klip – Joel Cox og Gary D. Roach

Bedste lydklip – Alan Robert Murray og Bub Asman

Bedste lydmix – John Reitz, Gregg Rudloff og Walt Martin

Boyhood (6)

Bedste film

Bedste instruktion – Richard Linklater

Bedste original manuskript – Richard Linklater

Bedste mandlige birolleEthan Hawke

Bedste kvindelige birollePatricia Arquette

Bedste klip -Sandra Adair

Foxcatcher (5)

Bedste instruktion – Bennett Miller

Bedste original manuskript – E. Max Frye and Dan Futterman

Bedste mandlige hovedrolle – Steve Carell

Bedste mandlige birolleMark Ruffalo

Bedste makeup og hairstyling – Bill Corso og Dennis Liddiard

Interstellar (5)

Bedste originale musik – Hans Zimmer

Bedste dekorationer – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

Bedste lydklip – Richard King

Bedste lydmix – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker og Mark Weingarten

Bedste visuelle effekter – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter og Scott Fisher

Teorien om alting (5) 

Bedste film

Bedste manuskript baseret på andet forlæg – Anthony McCarten

Bedste mandlige hovedrolle – Eddie Redmayne

Bedste kvindelige hovedrolle – Felicity Jones i

Bedste originale musik – Jóhann Jóhannsson

Whiplash (5)

Bedste film

Bedste manuskript baseret på andet forlæg – Damien Chazelle

Bedste mandlige birolleJ.K. Simmons

Bedste klip – Tom Cross

Bedste lydmix – Craig Mann, Ben Wilkins og Thomas Curley

Mr. Turner (4)

Bedste fotografering Dick Pope

Bedste dekorationer – Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Bedste kostumer – Jacqueline Durran

Bedste originale musik – Gary Yershon

Into the Woods (3)

Bedste kvindelige birolleMeryl Streep

Bedste kostumer Colleen Atwood

Bedste dekorationer – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock

Unbroken (3)

Bedste fotografering Roger Deakins

Bedste lydklip – Becky Sullivan og Andrew DeCristofaro

Bedste lydmix – Jon Taylor, Frank A. Montaño og David Lee

Guardians of the Galaxy (2)

Bedste makeup og hairstyling – Elizabeth Yianni-Georgiou og David White

Bedste visuelle effekter – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner og Paul Corbould

Ida (2)

Bedste fremmedsprogede film (Polen)

Bedste fotografering Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski

Inherent Vice (2)

Bedste manuskript baseret på andet forlæg – Paul Thomas Anderson

Bedste kostumer – Mark Bridges

Selma (2)

Bedste film

Bedste originale sang -“Glory”, Musik og tekst af John Stephens and Lonnie Lynn

Wild (2)

Bedste kvindelige hovedrolle – Reese Witherspoon

Bedste kvindelige birolleLaura Dern

Abernes planet: Revolutionen (1)

Bedste visuelle effekter – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett og Erik Winquist

Begin Again (1)

Bedste originale sang – “Lost Stars”, Musik og tekst af Gregg Alexander og Danielle Brisebois

Beyond the Lights (1)

Bedste originale sang – “Grateful”, Musik og tekst af Diane Warren

Big Hero 6 (1)

Bedste animerede film

Captain America: The Winter Soldier (1)

Bedste visuelle effekter – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill og Dan Sudick

Dommeren (1)

Bedste mandlige birolleRobert Duvall

Glen Campbell…I’ll Be Me (1)

Bedste originale sang – “I’m Not Gonna Miss You”, Musik og tekst af Glen Campbell and Julian Raymond

Hobbitten: Femhæreslaget (1)

Bedste lydklip – Brent Burge og Jason Canovas

Kvinden der forsvandt (1)

Bedste kvindelige hovedrolleRosamund Pike

Leviathan (1)

Bedste fremmedsprogede film (Rusland)

Maleficent (1)

Bedste kostumer – Anna B. Sheppard og Jane Clive

Nightcrawler (1)

Bedste original manuskript – Dan Gilroy

Song of the Sea (1)

Bedste animerede film

Still Alice (1)

Bedste kvindelige hovedrolleJulianne Moore

Sådan træner du din drage 2 (1)

Bedste animerede film

Tangerines (1)

Bedste fremmedsprogede film (Estland)

Timbuktu (1)

Bedste fremmedsprogede film (Mauretanien)

The Lego Movie (1)

Bedste originale sang – “Everything Is Awesome”, Music og tekst af Shawn Patterson

The Tale of the Princess Kaguya (1)

Bedste animerede film

To dage, en nat (1)

Bedste kvindelige hovedrolle -Marion Cotillard

Wild Tales (1)

Bedste fremmedsprogede film (Argentina)

X-Men: Days of Future Past (1)

Bedste visuelle effekter – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie og Cameron Waldbauer

Æsketroldene (1)

Bedste animerede film

 

Kategorier:

Bedste film:

American Sniper

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

Teorien om alting

Whiplash

 Bedste instruktion:

“Birdman” Alejandro G. Iñárritu

“Boyhood” Richard Linklater

“Foxcatcher” Bennett Miller

“The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson

“The Imitation Game” Morten Tyldum

Bedste manuskript baseret på andet forlæg:

“American Sniper” Jason Hall

“The Imitation Game” Graham Moore

“Inherent Vice” Paul Thomas Anderson

“Teorien om alting” Anthony McCarten

“Whiplash” Damien Chazelle

Bedste original manuskript:

“Birdman” Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo

“Boyhood” Richard Linklater

“Foxcatcher” E. Max Frye and Dan Futterman

“The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson; Historie af Wes Anderson & Hugo Guinness

“Nightcrawler” Dan Gilroy

Bedste mandlige hovedrolle:

Steve Carell i “Foxcatcher”

Bradley Cooper i “American Sniper”

Benedict Cumberbatch i “The Imitation Game”

Michael Keaton i “Birdman”

Eddie Redmayne i “Teorien om alting”

Bedste kvindelige hovedrolle:

Marion Cotillard i “To dage, en nat”

Felicity Jones i “Teorien om alting”

Julianne Moore i “Still Alice”

Rosamund Pike i “Gone Girl”

Reese Witherspoon i “Wild”

Bedste mandlige birolle:

Robert Duvall i “Dommeren”

Ethan Hawke i “Boyhood”

Edward Norton i “Birdman”

Mark Ruffalo i “Foxcatcher”

J.K. Simmons i “Whiplash”

Bedste kvindelige birolle:

Patricia Arquette i “Boyhood”

Laura Dern i “Wild”

Keira Knightley i “The Imitation Game”

Emma Stone i “Birdman”

Meryl Streep i “Into the Woods”

Bedste animerede film:

“Big Hero 6”

“Æsketroldene”

“Sådan træner du din drage 2”

“Song of the Sea”

“The Tale of the Princess Kaguya”

Bedste fremmedsprogede film:

“Ida” Polen

“Leviathan” Rusland

“Tangerines” Estland

“Timbuktu” Mauretanien

“Wild Tales” Argentina

Bedste fotografering:

“Birdman” Emmanuel Lubezki

“The Grand Budapest Hotel” Robert Yeoman

“Ida” Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski

“Mr. Turner” Dick Pope

“Unbroken” Roger Deakins

Bedste kostumer:

“The Grand Budapest Hotel” Milena Canonero

“Inherent Vice” Mark Bridges

“Into the Woods” Colleen Atwood

“Maleficent” Anna B. Sheppard og Jane Clive

“Mr. Turner” Jacqueline Durran

Bedste klip:

“American Sniper” Joel Cox og Gary D. Roach

“Boyhood” Sandra Adair

“The Grand Budapest Hotel” Barney Pilling

“The Imitation Game” William Goldenberg

“Whiplash” Tom Cross

Bedste makeup og hairstyling:

“Foxcatcher” Bill Corso og Dennis Liddiard

“The Grand Budapest Hotel” Frances Hannon og Mark Coulier

“Guardians of the Galaxy” Elizabeth Yianni-Georgiou og David White

Bedste originale musik:

“The Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat

“The Imitation Game” Alexandre Desplat

“Interstellar” Hans Zimmer

“Mr. Turner” Gary Yershon

“The Theory of Everything” Jóhann Jóhannsson

Bedste originale sang:

“Everything Is Awesome” fra “The Lego Movie”, Music og tekst af Shawn Patterson

“Glory” fra “Selma”, Musik og tekst af John Stephens and Lonnie Lynn

“Grateful” fra “Beyond the Lights”, Musik og tekst af Diane Warren

“I’m Not Gonna Miss You” fra “Glen Campbell…I’ll Be Me”, Musik og tekst af Glen Campbell and Julian Raymond

“Lost Stars” fra “Begin Again”, Musik og tekst af Gregg Alexander og Danielle Brisebois

Bedste dekorationer

“The Grand Budapest Hotel” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock

“The Imitation Game” Production Design: Maria Djurkovic; Set Decoration: Tatiana Macdonald

“Interstellar” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

“Into the Woods” Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock

“Mr. Turner” Production Design: Suzie Davies; Set Decoration: Charlotte Watts

Bedste lydklip:’

“American Sniper” Alan Robert Murray og Bub Asman

“Birdman” Martín Hernández og Aaron Glascock

“The Hobbit: The Battle of the Five Armies” Brent Burge og Jason Canovas

“Interstellar” Richard King

“Unbroken” Becky Sullivan og Andrew DeCristofaro

Bedste lydmix:

“American Sniper” John Reitz, Gregg Rudloff og Walt Martin

“Birdman” Jon Taylor, Frank A. Montaño og Thomas Varga

“Interstellar” Gary A. Rizzo, Gregg Landaker og Mark Weingarten

“Unbroken” Jon Taylor, Frank A. Montaño og David Lee

“Whiplash” Craig Mann, Ben Wilkins og Thomas Curley

Bedste visuelle effekter:

“Captain America: The Winter Soldier” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill og Dan Sudick

“Abernes planet: Revolutionen” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett og Erik Winquist

“Guardians of the Galaxy” Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner og Paul Corbould

“Interstellar” Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter og Scott Fisher

“X-Men: Days of Future Past” Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie og Cameron Waldbauer