Oscars 2020

Det blev en på én gang forudsigelig, men også uventet aften i Hollywood

Filmbranchens årlige fest for de bedste, smukkeste og mest uforglemmelige øjeblikke blev favoritternes aften, men også til dels de uventede vinderes.

Bedste film, manuskript og instruktion gik til den sydkoreanske Bong Joon Hos ”Parasite” (Org. ”Gisaengchung”), mens andre favoritter, som ”1917” og ”Joker” måtte se sig henvist til sekundære priser.

Bedste mandlige, hhv. kvindelige hovedrolle gik til Joaquin Phoenix for ”Joker” og Renée Zellweger for ”Judy”, mens birollerne gik Brad Pitt for ”Once Upon a Time… in Hollywood” og ”Laura Dern i ”Marriage Story”.

Oscarfestens danske indslag, dokumentarfilmen ”The Cave” måtte desværre se sig slået af den amerikanske ”American Factory”, mens den danske sangerinde, Maria Lucia, der optrådte som en del af titelsangen fra ”Frost II” måtte se sig slået af Elton John og Bernie Taupin med titelsangen til ”Rocketman”,

Den samlede liste af vindere og tabere ser således ud som følger, idet vinderne er fremhævet:

BEDSTE FILM
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Once Upon a Time…in Hollywood”
“Marriage Story”
“Parasite” (Sin-ae Kwak, Bong Joon Ho)
“1917”

BEDSTE MANDLIGE SKUESPILLER
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time…in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

BEDSTE KVINDELIGE SKUESPILLER
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Renée Zellweger, “Judy”
Charlize Theron, “Bombshell”

BEDSTE MANDLIGE BIROLLE
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time…in Hollywood”

BEDSTE KVINDELIGE BIROLLE
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie, “Bombshell”

BEDSTE INSTRUKTION
Martin Scorsese, “The Irishman”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
Bong Joon-ho, “Parasite”
Sam Mendes, “1917”
Todd Phillips, “Joker”

BEDSTE ORIGINALE MANUSKRIPT
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”
“Knives Out”
“1917”

BEDSTE MANUSKRIPT BASERET PÅ ANDET MEDIE
“The Irishman”
“Jojo Rabbit” (Taika Waititi)
“Little Women”
“The Two Popes”
“Joker”

BEDSTE IKKE ENGELSKSPROGEDE FILM
Sydkorea, “Parasite” rig
Spanien, “Pain and Glory”
Frankrig, “Les Misérables”
Nordmakedonien, “Honeyland”
Polen, “Corpus Christi”

BEDSTE FILMFOTOGRAF
“1917” (Roger Deakins)
“Once Upon a Time in Hollywood”
“The Irishman”
“Joker”
“The Lighthouse”

BEDSTE FILMKLIP
“The Irishman”
“Ford v Ferrari” (aka “Le Mans ’66”) (Andrew Buckland, Michael McCusker)
“Parasite”
“Joker”
“Jojo Rabbit”

BEDSTE PRODUKTIONS DESIGN
“Once Upon a Time in Hollywood” (Barbara Ling, Nancy Haigh)
“The Irishman”
“1917”
“Jojo Rabbit”
“Parasite”

BEDSTE KOSTUMEDESIGN
“Once Upon a Time… in Hollywood”
“Little Women” (Jacqueline Durran)
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”

BEDSTE MAKEUP OG HÅR DESIGN
“Bombshell” (Kazu Hiru, Anne Morgan, Vivian Baker)
“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”

BEDSTE ORIGINALE FILMMUSIK
“1917,” Thomas Newman
“Joker,” Hildur Guðnadóttir
“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,” Randy Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams

BEDSTE ORIGINALE SANG
“I’m Standing with You,” “Breakthrough”
“Into the Unknown,” “Frozen II”
“Stand Up,” “Harriet”
“(I’m Gonna) Love Me Again”, “Rocketman” (Elton John, Bernie Taupin)
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”

BEDSTE LYDMIX
“1917” (Mark Taylor, Stuart Wilson)
“Ford v Ferrari”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“Once Upon a Time… in Hollywood”
“Joker”

BEDSTE LYDREDIGERING
“1917”
“Ford v Ferrari” (Le Mans ‘66”), (Donald Sylvester)
“Once Upon a Time… in Hollywood”
“Ad Astra”
“Joker”

BEDSTE VISUELLE EFFEKTER
“Avengers: Endgame”
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“The Irishman”
“1917” (Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy)

BEDSTE LANGE DOKUMENTARFILM
“American Factory” (Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert)
“The Edge of Democracy”
“Honeyland”
“For Sama”
“The Cave”

BEDSTE KORTE DOKUMENTARFILM
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)” (Carol Dysinger, Elena Andreicheva)
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

BEDSTE ANIMEREDE SPILLEFILM
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4” (Josh Cooley, Mark Nielsen, Jonas Rivera)

BEDSTE KORTE ANIMEREDE FILM
“Dcera (Daughter)”
“Hair Love” (Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver)
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”

BEDSTE LIVE ACTION KORTFILM
“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors’ Window” (Marshall Curry)
“Saria”
“A Sister”